Likovna radionica kineskog slikanja

U petak, 2. veljače, učenici 4.b razreda su  u pratnji razrednice posjetili  knjižnicu Savski gaj, u kojoj je bila organizirana  likovna radionica kineskog slikanja.

U poznatom okruženju, uz topli doček knjižničarki, gđe Davorke i Oleandre, učenici su zauzeli svoja mjesta gdje ih je čekao potreban pribor  za rad.

Voditeljica radionice,  gđa Zlata Merlin dugo je živjela u Kini gdje je i studirala kinesko slikanje, tehniku Hua Niavo - slikanje cvijeća i ptica.

Kinesko slikarstvo razvilo se iz kineske kaligrafije, umjetnosti lijepog pisanja znakova kistom i tintom u kojem su precizni  potezi kista bili najvažniji i zapravo glavna tema slike.

Gđa Zlata je učenicima  objasnila i demonstrirala način slikanja na krhkom, poroznom, rižinom papiru, mekanim kistom, crnim tušem i vodom. Brzim i jednostavnim potezima kista naslikala je cvjetnu grančicu i ptice na grani.

Zadatak učenika bio je naslikati iste motive. Upoznati s likovnom tehnikom laviranog tuša učenici su s lakoćom i velikim zadovoljstvom započeli slikati.

U radnoj, ugodnoj i veseloj  atmosferi svi su učenici naslikali cvijeće i ptičice,  dva prekrasna rada.

Kaligrafski radovi su se obično završavali stavljanjem umjetnikova pečata  crvene boje  na uradak pa su i njihovi radovi pečatirani.

Pečat služi kao potpis koji govori o autentičnosti djela.

Po završetku radionice  učenici su  zadovoljno  i ponosno Izložili svoje radove kojima smo se  zajedno divili.

Zahvalivši se na zanimljivoj i atraktivnoj radionici, vratili smo se u školu i ne primjećujući da kiša još uvijek pada!

Veselimo se novoj radionici! smiley

objavio: Snježana Mikulić   datum: 10. 2. 2018.