Poučna staza

Poučna staza u Parku mladenaca

Park mladenaca prvi je park Novoga Zagreba nastao u vrijeme gradnje naselja Trnsko i Siget. Prema ideji arhitekta Smiljana Klaića, mladenci su nakon sklapanja braka u parku sadili stablo kao simbol rasta i razvoja njihove ljubavi. Prvo stablo posađeno je 1964. godine, a posljednje 1978. godine. U parku se nalazila knjiga u koju su mladenci upisivali svoja imena. Krasi ga i brončana skulptura „Mladenci“ koju je  izradio kipar Stipe Sikirica. Prikazuje mladića koji na konju odvodi svoju djevojku u zajednički život.

Danas je Park mladenaca zelena oaza Novoga Zagreba, mjesto druženja i opuštanja. Eko tim Osnovne škole Trnsko prepoznao je potencijal Parka mladenaca i odvažio se iskoristiti ga u edukativne svrhe izradom poučne staze. Ideja je bila dio projekta Dan OŠ Trnsko 2015. godine na temu „Drvo“. Tijekom 2015. i 2016. godine učenici i njihovi učitelji izradili su i postavili dva info panoa o povijesti Parka mladenaca i njegovoj bioraznolikosti. Posjetitelji parka pomoću panoa mogu lakše prepoznati najzastupljenije vrste stabala i grmolikih biljaka, a učenici imaju priliku proširiti svoje znanje u prirodnom okruženju.

Zahvaljujemo učiteljici Sunčanoj Mumelaš, idejnoj začetnici izrade poučne staze, svim učiteljima i učenicima koji su sudjelovali u ostvarenju ideje. Njihov rad nam je poticaj za proširivanje sadržaja poučne staze kako bismo, prema simbolici Parka,  rasli u znanju i razvijali ljubav prema prirodi.

Jasna Prnjavorac

:: opširnije ::