Nikolina Reder
Self check.pptx

4. razred

Hello children!  Welcome!  smiley

Ovdje ćete svaki tjedan dobivati zadatke u sklopu nastave na daljinu. Malo sam odlučila pojednostaviti stranicu. Nadam se će vam se biti lakše snaći!

heart Good luck!

teacher

Nikolina Reder

NASTAVA NA DALJINU

DISTANT LEARNING
WEEK 1 16 - 20 March 2020
WEEK 2 23 - 27 March 2020
WEEK 3 30 March - 3 April
WEEK 4 6 April - 9 April
WEEK 5  14 April - 17 April
WEEK 6 LESSON 1 LESSON 2
WEEK 7 27 April - 30 April
WEEK 8 LESSON 1 LESSON 2
WEEK 9 LESSON 1 LESSON 2
WEEK 10 18 May - 22 May
WEEK 11 LESSON 1 AND 2
WEEK 12 LESSON 1
WEEK 13 8 JUNE - 12 JUNE
WEEK 14 15 - 19 JUNE

enlightenedU nastavku su teme koje smo radili ili ćemo tek raditi. Klikom na poveznicu otići ćete na dodatne online zadatke.

Vježbajte i uživajte. smiley

SCHOOL

FREE TIME ACTIVITIES

PETS

SCHOOL SUBJECTS

WORD GAME 1 WORD GAME
TIMETABLE WORD GAME 2 GUINEA PIGS
VIDEO SONG TONGUE TWISTER
SCHOOL DAY   SONG
CLASSROOM   STORY

5. razred
7. razred
Debata

Debata – što je to?

Debata je strukturirana argumentirana rasprava. Što to znači?

Debata kao strukturirana rasprava podrazumijeva unaprijed dogovoren broj govornika koji sudjeluje u debati, kojim redoslijedom oni sudjeluju i koliko vremena imaju za svoje govore. Dakle, za razliku od rasprava, kakve obično vodimo u svakodnevnom životu, u debati sugovornici ne upadaju jedni drugima u riječ, ne drže duge monologe, ne mijenjaju temu o kojoj govore i slično. Stoga nam debata omogućuje da na organiziran i civiliziran način raspravljamo o određenim idejama.

Nadalje, debata je argumentirana rasprava. U njoj svoje stavove na racionalan način trebamo obrazložiti. Pritom se ne oslanjamo na naše osobne stavove i vjerovanja ili anegdotalne dokaze, već ono što govorimo, moramo potkrijepiti logički održivim razlozima i provjerenim, znanstvenim informacijama. To nam omogućuje da u debati raspravljamo objektivno te da svoje stavove branimo na što kvalitetniji način.

Naravno, da bismo kvalitetno debatirali, nužno se za debatu unaprijed pripremiti – pročitati relevantnu literaturu, potražiti potrebne informacije, konzultirati stručnjake iz određenoga područja o kojem će u debati biti riječ. To debatu čini zabavnim i kreativnim načinom učenja novih sadržaja.

Za razliku od drugih vrsta rasprava, u debati ne zastupamo nužno vlastiti stav. Strana koju ćemo u pojedinoj debati zastupati, određuje se bacanjem novčića nekoliko minuta prije početka same debate. Stoga, tijekom pripreme debate moramo jednako dobro pripremiti i argumente u prilog i argumente protiv određene teze. Time preispitujemo vlastite stavove i redovito otkrivamo da stvari nisu tako crno-bijele kako se čine, odnosno da se različiti stavovi mogu dobro argumentirati.

I na kraju, u debati postoje suci. Oni na kraju svake debate odlučuju tko je u debati pobijedio, a ovu odluku temelje samo na onome što je izneseno u debati i prema načinu na koji je to izneseno.

(preuzeto sa stranice – www.hdd.hr)

Kako se uključiti u debatni klub i kad su sastanci kluba?

Uključiti se mogu svi učenici od 6. do 8. razreda i to na početku školske godine, točnije u mjesecu rujnu i listopadu. Trebate se javiti voditeljici kluba profesorici Nikolini Reder. Nove članove primamo i tijekom školske godine, ali tko se uključi kasnije, mora brzo hvatati pravila debate i manje će debatirati.

Sastanci su kluba jednom tjedno po dva školska sata, a pred natjecanja i češće. Točan se raspored dogovara na početku školske godine. Traži se termin koji svima odgovara s obzirom na različite rasporede.

Važno!

Da bi klub mogao kvalitetno funkcionirati, važno je da svi članovi redovito dolaze na sastanke. Dakle, trebate dobro razmisliti o tome koliko vremena imate za bavljenje debatom.

Od kad postoji debata u našoj školi?

U OŠ Trnsko se debatirati počelo školske godine 2006./2007. Tada su debatirali samo osmaši, a ove su se godine u debatu uključili i šestaši. Dakle, pomlađujemo se.

Što se radi na debati?

Vježba se govoriti pomoću različitih debatnih tehnika ili kako ih debatanti zovu «igrama». Uči se kako pripremati raspravu, kako se slažu argumenti i protuargumenti, koje su točno uloge govornika. Nakon toga se sve dobro uvježbava. I naravno, kad se odabere određena teza o kojoj će se raspravljati, onda se posvećujemo radu na toj tezi i zatim debatiramo. Debatira se ili unutar naše škole – jedni protiv drugih ili protiv učenika neke druge škole ili na turnirima protiv učenika više škola.

Zašto se uključiti?

Razloga za ima mnogo. Naučit ćete se bolje izražavati, bez vike i svađe, ali najvažnije, naučit ćete drugačije razmišljati. Tražit ćete logiku, povezivati stvari, naučiti tražiti i za i protiv. Osim toga, to je doista prije svega druženje i zabava. Ako se odlučite za debatu, moći ćete sudjelovati na seminarima o debati, natjecati se i možda skupiti i pokoji bod za srednju školu. Nikad se ne zna! Isto tako, popravili se ekonomska situacija, moguće  je i sudjelovanje na ljetnom kampu – debata na moru i upoznavanje s djecom iz cijele Hrvatske!

Luka Vučković, 7.b:

«Debata je rasprava o nekoj temi. Mene je osobno privukla jer je to raspravljanje, tj. moraš se zauzeti za svoje mišljenje. Preporučio bih debatu jer je to bolje nego sjediti  pred televizorom ili računalom.»