« Travanj 2024 »

Izazov sricanja (Spelling bee contest)

Pozivamo sve zainteresirane učenike od 5. do 8. razreda na treće natjecanje u sricanju riječi na engleskom jeziku u OŠ Trnsko. Natjecanje će se održati  17. veljače 2016. s početkom u 12.40 sati u učionici 5 na katu škole. Učenici se za natjecanje mogu prijaviti do 16. veljače 2016. kod svojih učiteljica engleskog jezika. Dva najuspješnija učenika naše škole nastupat će u izazovu sricanja s učenicima iz cijele Hrvatske te Srbije i Bosne i Hercegovine  12. ožujka 2016. u sklopu natjecanja Engleski u Akciji (English in Action). U školskom natjecanju sricat će se riječi koje se nalaze u riječnicima udžbenika „Way to Go Plus“ od 5. do 8. razreda.

Sretno!

Pravila natjecanja nalaze se pod opširnije.

Pravila školskog natjecanja:

1. Na školskom natjecanju mogu prisustvovati svi učenici OŠ Trnsko od 5. do 8. razreda koji su se u zadanom roku prijavili kod svoje učiteljice engleskog jezika

2. Izvori riječi su riječnici udžbenika „Way to go Plus“ od 5. do 8. razreda koji se koriste u nastavi engleskog jezika u OŠ Trnsko. U školskom natjecanju neće biti izabrane riječi koje

• sadržavaju crticu (NE: self-­‐help, x-­‐ray)
  • su sprezani oblici glagola (NE: wrote, threw, stood—DA: write, throw, stand)
  • se sastoje od više riječi, kao što su frazalni glagoli i izrazi (NE: put down, stand up, lose face)
  • su imena ili prezimena (NE: Confucius, Shakespeare, George—DA: Confucian, Shakespearian, Georgian)
  • su psovke

3. Ukoliko riječ ima dva načina sricanja, na britanskom i američkom engleskom (npr. color, colour; anemia, anaemia; honor, honour), oba su načina prihvatljiva.

4. Za pomoć, učenici mogu tražiti sljedeće podatke o zadanim riječima:

• izgovor (ponavljanje riječi, drugi izgovori)
  • prijevod na hrvatski jezik
  • porijeklo (etimologija)
  • vrsta riječi (sintaksa)
  • primjer upotrebe riječi u rečenici

5. Prilikom sricanja, učenik može napraviti stanku i nastaviti sa sricanjem, ali već izgovorena slova se više ne mogu mijenjati/ispraviti.

6. Natjecatelj ima pravo zatražiti da ocjenjivačko povjerenstvo ponovi do tada izgovorena slova. Onda natjecatelj mora nastaviti od zadnjeg slova. Već izgovorena slova se više ne mogu  mijenjati/ispraviti.

7. Kada učenik završi sricanje, mora ponoviti zadanu riječ.

8. Nakon što je učenik ponovio zadanu riječ po završetku sricanja, ocjenjivačko će povjerenstvo dati jednoglasnu odluku ‘correct’ (točno) ili ‘incorrect’ (netočno) na engleskom jeziku. Odluka povjerenstva je konačna i ne može se opozvati.

9. Prvi je krug isključivo za vježbanje, tako da svi natjecatelji ulaze u drugi krug iako netočno sriču riječ. Drugi krug natjecanja je eliminacijski krug: učenik koji netočno sriče riječ ispada iz natjecanja, osim ako su u natjecanju preostala samo dva učenika (vidjeti točku 10).

10. Kada u natjecanju ostanu samo dva učenika, mijenjaju se pravila eliminacije. Ukoliko prvi učenik netočno sriče riječ, nije automatski eliminiran. Drugi učenik dobiva priliku sricati novu riječ. Ukoliko drugi učenik točno riješi zadanu riječ, on je pobjednik. Ukoliko i drugi učenik netočno sriče riječ, natjecanje se nastavlja s novom zadanom riječi.

Opis kategorije i pravila nacionalnog natjecanja te dodatne prijedloge i strategije za uspjeh možete pronaći u priručiku natjecanja Engleski u Akciji na linku: http://www.umna.hr/natjecanje_2016_obavijesti.html

objavio: Administrator   datum: 12. 2. 2016.

Ispis statistike od 5. 10. 2012.