« Travanj 2024 »

DAN VOLONTERA

Dana 5. prosinca Međunarodni je dan volontera. Proglasila ga je opća skupština Ujedinjenih naroda još 1985. godine. Od tada se svake godine 5. prosinca obilježava kao Međunarodni dan dobrovoljnog rada za ekonomski i društveni napredak.

Volonteri su ljudi koji se bave volonterskim radom.

Volonterski rad je dobrovoljno ulaganje osobnog vremena, truda, znanja i vještina kojima se obavljaju usluge ili aktivnosti za dobrobit druge osobe ili za opću dobrobit.

Svi mogu volontirati, i djeca i odrasli. Najbolji pokazatelj nečijeg karaktera je kako se osoba ponaša prema ljudima od kojih nema nikakve koristi i prema onima koji joj ne mogu nikako uzvratiti.

Tradicionalno poimanje volontiranja temeljilo se na dobrovoljnim aktivnostima pomaganja susjedima i prijateljima ili pomaganju zajednici u nekim izvanrednim situacijama kao što su ratovi ili prirodne katastrofe.

Volontiranje je, kao dobrovoljna aktivnost, prije svega sloboda izbora, a sloboda je osnovna težnja ljudske civilizacije i temeljno obilježje demokracije. Osim toga, volonterstvo u sebi sadrži potencijal izgradnje suosjećajnosti i solidarnosti s drugima i drugačijima.

Škola bi, kao ključni nositelj odgoja i obrazovanja, trebala pripremiti učenike za suživot s drugima u zajednici te razvijati i poticati kvalitetan sustav vrijednosti i odgovornosti za zajednicu. Volonterska aktivnost učenika može biti od neprocjenjive važnosti za njihov razvoj.  Volontiranje osnažuje pojedinca, uči odgovornosti, izgrađuje osjećaj solidarnosti i potiče na djelovanje u društvu.

Imamo i mi volontere. Oni su „čuvari škole“ i pomažu drugim učenicima u učenju i pisanju zadaća.

Čestitamo im Međunarodni dan volontera!

objavio: Svjetlana Devčić Andrea Bosanac   datum: 4. 12. 2013.

Ispis statistike od 5. 10. 2012.