« Travanj 2024 »

OBAVIJEST UČENICIMA OD 5. DO 8. RAZREDA

IZAZOV SRICANJA (SPELLING BEE CONTEST)

Pozivamo sve zainteresirane učenike od 5. do 8. razreda na prvo natjecanje u sricanju riječi na engleskom jeziku u OŠ Trnsko. Natjecanje će se održati  12. veljače 2014. s početkom u 11.55 sati u učionici br. 5 na katu škole. Učenici se za natjecanje mogu prijaviti do 7. veljače 2014. svojim učiteljicama engleskog jezika. Dva će najuspješnija učenika naše škole nastupati u izazovu sricanja s učenicima iz cijele Hrvatske 8. ožujka 2014. u sklopu natjecanja Engleski u akciji (English in Action).

U školskom će se natjecanju sricati riječi koje se nalaze u rječnicima udžbenika „Way to Go Plus“ od 5. do 8. razreda.

Sretno!

Pravila školskog natjecanja:

1)     Na školskom natjecanju mogu  sudjelovati svi učenici OŠ Trnsko od 5. do 8. razreda koji su se u zadanom roku prijavili svojim učiteljicama engleskog jezika.

2)     Izvori riječi su rječnici udžbenika „Way to go Plus“ od 5. do 8. razreda koji se koriste u nastavi engleskog jezika u OŠ Trnsko. U školskom natjecanju neće biti izabrane riječi koje:

• sadržavaju crticu (NE: self-­‐help, x-­‐ray)

• su sprezani oblici glagola (NE: wrote, threw, stoodDA: write, throw, stand)

• se sastoje od više riječi, kao što su frazalni glagoli i izrazi (NE: put down, stand up, lose face)

• su imena ili prezimena (NE: Confucius, Shakespeare, GeorgeDA: Confucian, Shakespearian, Georgian)

• su psovke.

3)     Ukoliko riječ ima dva načina sricanja, na britanskom i američkom engleskom (npr. color, colour; anemia, anaemia; honor, honour), oba su načina prihvatljiva.

4)     Za pomoć učenici mogu tražiti sljedeće podatke o zadanim riječima:

(a)   izgovor (ponavljanje riječi, drugi izgovori)

(b)   prijevod na hrvatski jezik

(c)   porijeklo (etimologija)

(d)   vrsta riječi (sintaksa)

(e)   primjer upotrebe riječi u rečenici.

5)     Prilikom sricanja, učenik može napraviti stanku i nastaviti sa sricanjem, ali već izgovorena slova se više ne mogu mijenjati/ispraviti.

6)     Natjecatelj ima pravo zatražiti da ocjenjivačko povjerenstvo ponovi do tada izgovorena slova. Onda natjecatelj mora nastaviti od zadnjeg slova. Već izgovorena slova se više ne mogu mijenjati/ispraviti.

7)     Kada učenik završi sricanje, mora ponoviti zadanu riječ.

8)     Nakon što je učenik ponovio zadanu riječ po završetku sricanja, ocjenjivačko će povjerenstvo dati jednoglasnu odluku ‘correct’ (točno) ili ‘incorrect’ (netočno) na engleskom jeziku. Odluka je  povjerenstva konačna i ne može se opozvati.

9)     Prvi je krug isključivo za vježbanje, tako da svi natjecatelji ulaze u drugi krug iako netočno sriču riječ. Drugi krug natjecanja je eliminacijski krug: učenik koji netočno sriče riječ, ispada iz natjecanja, osim ako su u natjecanju preostala samo dva učenika (vidjeti točku 10).

10) Kada u natjecanju ostanu samo dva učenika, mijenjaju se pravila eliminacije. Ukoliko prvi učenik netočno sriče riječ, nije automatski eliminiran. Drugi učenik dobiva priliku sricati novu riječ. Ukoliko drugi učenik točno riješi zadanu riječ, on je pobjednik. Ukoliko i drugi učenik netočno sriče riječ, natjecanje se nastavlja s novom zadanom riječi.

Opis kategorije i pravila nacionalnog natjecanja te dodatne prijedloge i strategije za uspjeh možete pronaći u priručniku natjecanja Engleski u Akciji na poveznici.

Ispis statistike od 5. 10. 2012.