MEĐUNARODNI DAN DRAMSKOG ODGOJA

„Dramski odgoj, kazalište i obrazovanje su svjetla u tami.“

R. Pascoe

27. studenog 2015. u OŠ Trnsko obilježen je Međunarodni dan dramskog odgoja.

Članovi dramske skupine igrali su se, istraživali, uživali, ali i glumili te poklonili svojim vršnjacima predstavu Matijina zadaća i tako potvrdili da kazalište može biti svuda oko nas.

„Igra je važna u životima djece. Kroz igru, mladi uče istraživati sebe, svoje živote i svoje svjetove. No, ne treba zaboraviti da je igra također važna za ljude svih dobi i u svim dijelovima svijeta. Ali, koliko god ozbiljan i usredotočen život može biti – za toliko ljudi u siromaštvu ili migrante na putu ka boljem životu – uvijek treba biti i smijeha i šale tako da možemo pronaći našu ljudskost, razumjeti sebe i naš svijet. Dramski odgoj, kazalište i obrazovanje točke su susreta za ljudske veze.

U ovom trenutku, kao dramski i kazališni pedagozi, mi se moramo zalagati za hrabrost da se igra. Moramo podsjetiti svijet na važnost mogućnosti da se improvizira i da se istražuju ideje kao odgovor na ono što vidimo u svijetu. Moramo pisati i izvoditi predstave koje se bave izazovima i nude ljudima rješenja za ružne životne okolnosti. Moramo učiti sa svrhovitom razigranosti. Prije svega, moramo dopustiti našoj djeci da se igraju.“

(Ulomak iz pisma koje je uputio Robin Pascoe, predsjednik Međunarodne udruge za dramu i odgoj (IDEA))

objavio: Administrator   datum: 1. 12. 2015.