Dašak dobrote i u našem kutku svemira

Učenici 2.c razreda su sa svojom učiteljicom Ivanom sudjelovali u e-Twinning projektu koji je pokrenula Udruga hrvatskih učitelja Zvono. Riječ je o projektu 20 dana dobrote. Cilj projekta je 20 dana sudjelovati u različitim aktivnostima kojima će se širiti vedar duh i dobro raspoloženje te će se vratiti vjera u sam čin pomaganja bližnjemu. U projektu su odabrane aktivnosti koje će pozitivno utjecati na ozračje u razredu, aktivnosti kojima će učenici uvidjeti dobrotu u sebi, ali i u drugima. Kroz neke zadatke su trebali tu dobrotu prenijeti i na svoju obitelj i zajednicu.

U projektu je sudjelovalo 26 učenika iz naše škole te mnoštvo učenika iz drugih škola.

Odlučili smo se pridružiti projektu jer smo primijetili kako nam sve više slabi strpljenje prema prijateljima, članovima obitelji i učiteljicama, često smo se znali posvađati, nestrpljivi smo u želji da se pokažemo boljima i bržima od drugih. Kad nam to nije uspijevalo bilo smo nezadovoljni, a često i mrzovoljni.

Tijekom 20 dana odabrali smo aktivnosti kojima ćemo razveseliti druge, uljepšati im tmurne zimske dane te se tako i mi osjećati bolje. Svaki dan smo u naš kalendar dobrote upisali jednu aktivnost kojom ćemo se taj dan baviti. Jedan vikend smo dobili zadatke kojima ćemo svoju dobrotu proširiti i u svoje domove te smo za te aktivnosti trebali donijeti pisanu potvrdu roditelja.

Po završetku projekta osjetili smo veliko olakšanje jer smo učinili mnoštvo lijepih gesta kojima smo razveselili svoje prijatelje, djelatnike škole, roditelje, bake i djedove. Puno smo se smijali, zabavljali i veselili se. Puno smo i radili. Jedna od aktivnosti kojoj smo se izrazito veselili je izrada čestitki za učenike iz drugih zemalja (Poljske, Makedonije i Bosne). Uz te škole, odlučili smo poslati i čestitke učenicima iz različitih dijelova Hrvatske, ali i djeci s posebnim potrebama, u školi Goljak. Uz papirnate čestitke slali smo i video čestitku koju smo poslali internetom na e-mail adrese učiteljica, a koje su video reproducirale svojim učenicima.

U našem projektu podržali su nas roditelji, djedovi i bake, ostali učitelji škole, ali i knjižničarke iz gradske knjižnice koje su nam pripremile dodatnu likovnu radionicu.

Kroz ovaj projekt prisjetili smo se kako je ljepše darivati nego primiti dar, da se trebamo veseliti malim stvarima. Nekim aktivnostima prisjetili smo se da često trebamo misliti i na tuđe, a ne samo svoje potrebe. Kako prof. Dumbledore kaže: "Svjetlost se može pronaći i u najmračnijim mjestima. Treba samo upaliti svjetlo."

Širimo dobrotu i dalje, jer samo se srcem dobro vidi. heart

objavio: Ivana Matošević Kutil   datum: 11. 1. 2018.