DUBROVNIK FILM FESTIVAL

Dubrovnik film festival

Tekstualni okvir:  Prvi je festival filmskog stvaralaštva djece i mladeži zemalja Mediterana (DUFF) održan u organizaciji Kinematografa Dubrovnik i Udruge „Luža“. Otvoren je 18. listopada u kinu Sloboda te završio 21. listopada. Festival je otvorio gradonačelnik Andro Vlahušić. Osim gradonačelnika, otvaranju su nazočili predsjednica Gradskog vijeća Olga Muratti, ravnateljica ustanove Kinematografi Dubrovnik Đive Galov, predsjednik udruge Luža profesor Jozo Serdarević, voditelj udruge Luža Igor Miošić, ravnateljica gimnazije u Dubrovniku Sanja Putica i tajnica Hrvatskog filmskog saveza Vera Robić Škarica.

Na festivalu su se osim Hrvatske predstavili filmovi iz raznih zemalja kao što su Bosna i Hercegovina, Slovenija, Francuska, Španjolska, Egipat, Libanon i Grčka. Ukupno je zaprimljeno 122 filma, međutim članovi su prosudbenoga povjerenstva odabrali njih 45 za natjecateljski program, među njima i dva filma naše škole - dokumentarni film Moć i igrani film Dobar plan. Filmovi koji su bili prikazani u natjecateljskom programu,  stručno je povjerenstvo ocjenjivalo u četiri kategorije: igrani, dokumentarni i animirani film, te najbolji film u otvorenoj kategoriji. Članovi su stručnog povjerenstva i poznati filmski kritičari: Diana Nenadić, Boško Picula i Luko Piplica. Filmovi su dobivali ocjene od 1 do 5. Naš je igrani film Dobar plan dobio izvrsnu, vrlo visoku ocjenu 4. Organizatori su se potrudili oko organizacije Festivala te našim dvjema učenicama Pauli Pravdić i Lani Hercigonji i njihovim voditeljicama Lovorki Mudrovčić i Andrei Bosanac omogućili nezaboravan boravak u gradu Dubrovniku.

Donosimo komentare povjerenstva na naše filmiće:

Dobar plan: «Zanimljiv i jako usklađen film s jakim osjećajem za pojedine dijelove fabule i vrijeme, nimalo dosadan, lijepa dječja priča s istančanim detaljima. Glazba sjajna.»

Moć: «Zanimljiva ideja za filmski esej, no izvedba je mogla biti napetija.»

objavio: Svjetlana Devčić Andrea Bosanac   datum: 26. 10. 2012.