U SPOMEN IVANU KUŠANU

Hrvatski književnik i prevoditelj, akademik Ivan Kušan i autor poznatih dječjih romana o dječaku Koku, preminuo je u utorak, 20. studenoga 2012. godine. Imao je 80 godina.

Rođen je 1933. u Sarajevu, a od 1938. je živio u Zagrebu, gdje se i školovao, te diplomirao i magistrirao na Akademiji likovnih umjetnosti.
Radio je kao urednik na radio Zagrebu, u tjedniku "Telegram", časopisu "Most", uređivao je dječje časopise "Smib" i "Modru lastu", te u Školskoj knjizi i Znanju, bio je dramaturg u Zagreb-filmu, član Matice hrvatske i redoviti član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU).

Autor je brojnih drama, priča i putopisa, romana i filmskih scenarija, te radio i televizijskih drama, a širom krugu čitatelja uglavnom je poznat po romanima za mlade u kojima se kao glavni lik pojavljuje dječak Koko - "Uzbuna na zelenom vrhu" "Koko i duhovi", "Zagonetni dječak", "Koko u Parizu" i drugi.
Napisao je i zbirke novela za djecu "Strašni kauboj", "Ljubav ili smrt", te "Koko u Kinu", a izniman je uspjeh postigao romanima "Domaća zadaća" i "Lažeš Melita". U obliku su televizijskih serija ekranizirani njegovi romani "Lažeš Melita" i "Zagonetni dječak" (pod naslovom "Operacija Barbarossa"), a 2011. autorov sin Danijel Kušan snimio je film po romanu "Koko i duhovi".
Pisao je i za odrasle, a djela su mu prevedena na više stranih jezika. Dobitnik je brojnih priznanja i nagrada, među kojima nagrade Vladimir Nazor za životno djelo 1998.

U znak sjećanja na dragog nam Kušana, postavili smo plakat ispred naše školske knjižnice.

objavio: Svjetlana Devčić Andrea Bosanac   datum: 21. 11. 2012.