TJEDAN HRVATSKE KULTURE U MAĐARSKOJ

Od 19. do 23. studenoga u prostorijama Hrvatske osnovne i srednje škole (HOŠIG) u Budimpešti održavala se tradicionalna manifestacija „Tjedan hrvatske kulture“.

U okviru svečanosti otvorenja, veleposlanik RH Gordan Grlić Radman izrazio je zadovoljstvo očuvanjem hrvatskih običaja i identiteta kroz stoljeća, kao i održavanjem ove tradicionalne manifestacije u jednoj od glavnih obrazovnih ustanova Hrvata u Mađarskoj. Nazočnim učenicima i nastavnicima poručio je kako mogu biti ponosni na znanje hrvatskog jezika, kao jezika svoje druge domovine.

Ravnateljica HOŠIG-a Ana Gojtan zaželjela je dobrodošlicu svim gostima iz podunavskih sela Dušnoka, Baćina, Tukulje, Erčina i Andzabega, napomenuvši kako će u središtu ovogodišnjeg Tjedna biti povijest, običaji, vjerski život i etnografija podunavskih Hrvata.

Tijekom naredna četiri dana predstavili su se hrvatski učenici iz Dušnoka, Baćina i Tukulje te Hrvatske narodnosne samouprave iz Andzabega, gostovanje Marijane Kovač, pripovjedačice bajki i članica Vijeća mađarskog čitalačkog odbora u okviru programa „Svijet bajki“, natjecanje u kazivanju pripovijetki, predstavljanje knjiga hrvatskog spisatelja Paje Kanižaja, natjecanje pjevača „HOŠIG traži zvijezdu“, gostovanje prijateljske škole „Ivan Goran Kovačić“ iz Zagreba. Najzanimljiviji je bio kazališno-literarni program Centra za kulturu Novi Zagreb i Osnovne škole Trnsko iz Zagreba koji su svojim talentom i hrvatskom riječju oduševili nazočne goste i bili ponosni što su bili sudionicima ovoga velikoga događaja koji će pamtiti za cijeli život. Naši su se učenici predstavili dramsko-scenskom igrom Zbor učitelja Titija, kratkim igranim filmom Dobar plan i recitacijama Grigora Viteza. Oduševili su naše prijatelje i velike i male u Budimpešti. Bio je ovo nezaboravan vikend.

objavio: Svjetlana Devčić Andrea Bosanac   datum: 23. 11. 2012.