INTERAKTIVNO ODGOJNO KAZALIŠTE U OŠ TRNSKO

Nakon prošlogodišnje interaktivne odgojne predstave Bijeg nije rješenje koju su gledali i u kojoj su sudjelovali tadašnji sedmaši, ove je godine OŠ Trnsko nastavila suradnju s Udrugom Tirena.

Dana 11. lipnja 2013. učenici 8.a razreda ugostili su u svojoj učionioci interaktivnu odgojnu predstavu „Uštekaj komp, uštekaj mozak“.
Projekt ‘Uštekaj komp, uštekaj mozak’ kroz formu odgojnog kazališta uči odgovornom ponašanju na društvenim mrežima poput Facebooka, Twittera, YouTubea. Interaktivna je predstava zamišljena kao kombinacija igranog dijela na temu međuvršnjačkog nasilja, radioničkog nastavka predstave, gdje sudionici zajedno s voditeljima-izvođačima rješavaju problemske situacije i intermedijalnog dijela, gdje naučeno isprobavaju u zamišljenoj situaciji na društvenoj mreži.

Ovako članice Udruge Tirena objašnjavaju potrebu da progovore o temi odgovornog ponašanja na društvenim mrežama:

Niz slučajeva međuvršnjačkog nasilja na internetu pokazuje potrebu da se zajedno s tinejdžerima propita koje su zamke i opasnosti društvenih mreža, a koje su njihove prednosti. Rastući problem tzv. cyber bullyinga rješava se na različite načine - od zabrane pristupa društvenim mrežama u školama, preko uspostavljanja raznih softverskih zaštita do potpune zabrane korištenja interneta. Mi se zalažemo za pristup koji ne počiva na zabranama, nego na zajedničkom interesu za nove tehnologije i njihovo odgovorno korištenje.

Osmaši su bili oduševljeni gostovanjem  što su potvrdili i aktivnim sudjelovanjem te mnogobrojnim pohvalama nakon predstave.

Božica Ditrih Marić

objavio: Svjetlana Devčić Andrea Bosanac   datum: 20. 6. 2013.